Podporządkowanie lekarza dalekie od podległości
ZAWODY | Częściowa autonomia lekarzy, dotycząca diagnozy i terapii, nie wyłącza wszystkich postanowień medyków spod kierownictwa pracodawcy. Przełożeni mogą zatem weryfikować ich decyzje.
Podporządkowanie to jedna z cech charakterystycznych stosunku pracy. Stanowi ono element, który jest uznawany za jeden z najważniejszych w konstrukcji umowy o pracę. W jednym z wyroków Sąd Najwyższy orzekł, iż „w razie ustalenia, że w łączącym strony stosunku prawnym występowały elementy obce stosunkowi pracy (np. brak podporządkowania...), nie jest możliwa ocena, że zawarta została umowa o pracę" . Potwierdzenia powyższego należy szukać w art. 22 § 1 i 11 kodeksu pracy, w którym „kierownictwo pracodawcy" jest utożsamiane ze stosunkiem pracy, niezależnie od nazwy zawartej przez strony umowy.
Posłusznie i sumiennie
Pracownicze podporządkowanie jest pojęciem zaliczanym do języka prawniczego i chętnie używanym zarówno przez doktrynę prawa pracy, prawników praktyków, jak i judykaturę. Ustawodawca wyznacza zakres tego podporządkowania w art. 100 § 1 k.p.
Przepis ten wskazuje, że pracownik ma obowiązek wykonywać pracę w sposób sumienny i staranny, a ponadto stosować się do poleceń dotyczących pracy wydanych przez przełożonych – o ile te polecenia nie są sprzeczne z przepisami prawa lub umową o pracę.
Istotny przejaw...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta